Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 05:27

Długi weekend majowy 2023. Jak będą otwarte sklepy? Sprawdzamy też pogodę

Startuje długi weekend majowy. Biorąc trzy dni wolnego, możemy się cieszyć z dziewięciodniowego urlopu. Gdzie w tym czasie zrobimy zakupy? Sprawdziliśmy, podobnie jak to, czy na wyjazd pakować okulary przeciwsłoneczne, czy raczej parasol.

Rozpoczyna się majówka 2023. Warto zrobić zapas jedzenia, czy jednak będzie szansa wyskoczyć na zakupy w jej trakcie? Przypomnijmy, że dla niektórych szczęściarzy weekend rozpocznie się 29 kwietnia i skończy się w niedzielę 7 maja – tym bardziej warto zadbać o logistykę.  

Gdzie na zakupy w majówkę? Te sklepy będą czynne

Teoretycznie majówka rozpocznie się w poniedziałek 1 maja i tego dnia większość sklepów będzie nieczynna. Podobnie sytuacja wygląda 3 maja, czyli w środę. Zapominalscy tego dnia na zakupy mogą się udać do takich sklepów, jak Żabka, Carrefour Express, czy Lewiatan. Jeżeli chodzi o godziny otwarcia, to informacji powinniśmy szukać w konkretnym punkcie, ponieważ że nie jest to decyzja całej sieci, a podejmuje ją franczyzobiorca. Otwarte mogę być również sklepy osiedlowe, oczywiście pod warunkiem, że za ladą stanie sam właściciel lub ktoś z jego rodziny. W tych dniach nie mamy jednak co liczyć na to, że  dostajemy świeże pieczywo, wędlinę, czy też mięso i kiełbasę na grilla. 

O takich zakupach warto pomyśleć wcześniej, np. w sobotę albo niedzielę, ponieważ przed nami trzecia z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych: 30 kwietnia. Co ważne, wiele dyskontów przygotowało specjalne majówkowe promocje, a niektóre dodatkowo postanowiły wydłużyć godziny otwarcia. Na taki krok zdecydowały się m.in. Biedronka, czynna do godziny 23.30, czy Netto czynne w sobotę do 22.00, a w niedzielę do 21.00. Oczywiście wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe czynne będą również we wtorek 2 maja. Godziny będą takie same, jak w inne dni robocze. Będzie to również doskonała okazja, aby zajrzeć do naszej ulubionej piekarni po świeże bułki i pachnący chleb. 

Pogoda na majówkę. Będą potrzebne okulary słoneczne czy parasol? 

Czy po chłodnym i deszczowym ostatnim tygodniu kwietnia w końcu będziemy mogli cieszyć się cieplejszymi dniami? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, czego możemy się spodziewać. 

W najbliższym tygodniu pogoda w Polsce będzie bardzo zmienna i kształtowana przez następujące po sobie wyże i niże. Sobota deszczowa, z kolei w niedzielę i poniedziałek więcej słońca i wielu regionach ciepło za sprawą rozbudowującego się od zachodu wyżu. Od wtorku zmiana w pogodzie, mogą pojawić się burze, a nad Polskę napłynie chłodniejsze powietrze. Następne dni raczej deszczowe, wrócą także nocne przymrozki

– poinformowali synoptycy instytutu.

Sobota niestety pochmurna i w wielu miejscach z przelotnymi opadami deszczu, a gdzieniegdzie w południowej części kraju możliwe są burze i grad. Synoptyce podają, że temperatura maksymalna przeważnie będzie w przedziale od 13°C do 16°C, chłodniej będzie jedynie miejscami na wschodnim wybrzeżu i na obszarach podgórskich Karpat, około 11°C.  – Spodziewamy się wiatru słabego i umiarkowanego, w czasie burz porywistego, z kierunków zmieniających się – podał instytut.

W niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a w dzień od północnego zachodu będzie rozbudowywać się wyż i pojawi się wiele rozpogodzeń. Opady deszczu wystąpią głównie w południowo-wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna w nocy od 3°C na Pomorzu do 9°C lokalnie na południu. Temperatura maksymalna najniższa będzie nad morzem – około 8°C, a na pozostałym obszarze wzrośnie do 14-16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Poniedziałek dość słoneczny, po południu od zachodu zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Nie spodziewamy się jeszcze opadów. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie (z przygruntowymi przymrozkami do -3°C) do 6°C na południu. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 15°C do 18°C, ale nad morzem będzie chłodniej – około 11°C. Wiatr słaby, z powodu przetaczającego się nad nami wyżu stopniowo skręci na kierunki wschodnie.

We wtorek najprawdopodobniej dostaniemy się w zasięg niżu, który przyniesie nam dużo chmur i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Na południowym wschodzie Polski mogą rozwinąć się burze. Temperatura minimalna będzie w całym kraju dodatnia, od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. W dzień najchłodniej będzie na północnym zachodzie – od 8°C do 13°C, a na pozostałym obszarze temperatura maksymalna od 13°C do 17°C, a nawet do 20°C na Podkarpaciu. Wiatr będzie na ogół umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych szybko skręcający na zachodnie.

Środa pochmurna, ale mogą pojawić się już większe przejaśnienia i przejściowe rozpogodzenia. Niemal wszędzie może padać przelotny deszcz, a w Tatrach śnieg. Temperatura minimalna wyniesie zwykle od 2°C do 5°C, ale w rejonach podgórskich możliwe są przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna osiągnie od 9°C do 12°C, nad morzem około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, północno-zachodni.

W czwartek możliwe kolejne ochłodzenie. Zachmurzenie będzie zmienne, a w wielu miejscach w dzień wystąpi przelotny deszcz. Na północy kraju możliwy jest nawet deszcz ze śniegiem. Noc będzie chłodna, a nawet mroźna. Temperatura minimalna od -3°C na północnym wschodzie do 2°C na południu. Temperatura maksymalna zaledwie od 7°C na północy do 11°C na południu. Wiatr będzie zwykle umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych. (Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze