W najbliższym czasie zmienić się mają frontowe budynku łódzkiego muzeum. Cała inwestycja zakończy się w 2028 roku.
Łódzka rewitalizacja za ponad 100 milionów złotych
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, zlokalizowane przy pl. Wolności 14 w Łodzi, ma stać się nowoczesną instytucją kulturalną. Do tego niezbędna jest modernizacja budynków. Pierwszy etap renowacji obejmował przebudowę dziedzińca, a także okolicznych budynków gospodarczych – ta zmiana wyniosła ponad 30 milionów złotych.
W kolejnym etapie, który zaplanowano na czerwiec 2025 roku, renowacji doczekają się frontowe budynki łódzkiego muzeum. Prace mają objąć m.in. wymianę wszystkich instalacji, stropów czy sufitów, a także okiennej stolarki. Co więcej, utracony blask mają też odzyskać zabytkowe drzwi gmachu.
Jeżeli chodzi o nowości, pojawią się tu dwie windy i nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej. Wszystkie prace zostaną zwieńczone zwolnieniem miejsca dla wystaw stałych i czasowych – te zmienią swój układ i pozwolą na otwarcie dotychczas zamkniętych muzealnych przestrzeni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Znany neorenesansowy budynek ma się zmienić. Kiedyś obradowała tu łódzka Rada Miejska
Muzeum pozostaje otwarte dla odwiedzających
Prowadzone w muzeum prace nie zmienią nic dla jego gości poza tymczasową zmianą głównego wejścia.
– To, że będziemy za chwilę w budowie nie oznacza, że przestajemy działać. W budynkach znajdujących się na dziedzińcu będziemy prowadzić działania edukacyjne. Zapraszamy do kontaktu z muzeum, do śledzenia naszych propozycji i zapisywania się na warsztaty i spotkania
– zachęca Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Odwiedzający wciąż mogą oglądać wystawę czasową „Kolekcja w drodze. Afryka ze zbiorów Krzysztofa Findzińskiego”, znajdującą się w dziedzińcu muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze