Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 14:41

Do tej stacji dojedziesz pociągiem ŁKA. Niebawem ruszy tutaj przebudowa dworca

Od 15 grudnia 2024 roku pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dojeżdżają do położonego obok Łódzkiego województwa śląskiego. Dokładniej mówiąc do stacji Częstochowa, na której już niebawem rozpocznie się przebudowa dworca kolejowego. Polskie Koleje Państwowe zapowiedziały, co się zmieni.
Do tej stacji dojedziesz pociągiem ŁKA. Niebawem ruszy tutaj przebudowa dworca

Przypomnijmy, bezpośrednie pociągi z Łodzi do Częstochowy powróciły wraz ze wznowieniem ruchu pasażerskiego ze Zduńskiej Woli przez Chorzew Siemkowice właśnie do Częstochowy.

Powrót pociągów na trasę Łódź - Częstochowa przez Zduńską Wolę i Chorzew

Dla mieszkańców całego regionu oznaczało to jeszcze lepszy dostęp do kolei, a także kolejne połączenie kolejowe pomiędzy dwoma województwami.

- To jest wielkie ułatwienie dla mieszkańców. Jestem przekonana o tym, że pojawią się nowi pasażerowie, którzy szybko przekonają się, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest szybka, komfortowa, bezpieczna i punktualna. Ogromnie się cieszę, że nasze regiony – Łódzkie i Śląskie ponownie zbliżają się do siebie i możemy wspólnie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Wszystkim nam zależy na tym, żeby mieszkańcy mogli swobodnie podróżować i docierać do celu

- mówiła podczas inauguracji pierwszego połączenia ŁKA z Łodzi do Częstochowy Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Jak zapowiedziały na początku marca 2025 r. Polskie Koleje Państwowe dworzec kolejowy w Częstochowie przejdzie już niebawem sporą metamorfozę.

PKP zapowiadają nowy dworzec kolejowy w Częstochowie

Lata świetności tego budynku niestety już dawno minęły. Zupełnie inaczej było jednak w latach 90, kiedy to obiekt był jeden z najnowocześniejszych w kraju, a jego otwarcie było ściśle powiązane z 150. rocznicą dotarcia kolei do Częstochowy. Na uruchomienie całego dworca przyjechał również osobiście w 1996 roku ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Jak dworzec funkcjonuje dziś? Poczekalnia dla podróżnych bez zmian jest dostępna, ale niestety nadgryziony ząb czasu daje o sobie w każdej części budynku.

Nowy dworzec kolejowy na stacji Częstochowa Osobowa (Główna) ma powstać w dwa lata i połączyć się także z dworcem autobusowym

- Projekt zakłada budowę kompleksu dwóch obiektów – dworca PKP i terminala autobusowego. Dzięki inwestycji pasażerowie w jednym miejscu będą mogli skorzystać zarówno z transportu dalekobieżnego, regionalnego, jak i miejskiego

- informują Polskie Koleje Państwowe S.A

I dodają:

- Koncepcja nowego obiektu powstała już w roku 2019, kiedy to PKP (po trwających od 2017 roku konsultacjach społecznych), we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich o. Częstochowa, Miastem Częstochowa i PKS w Częstochowie, ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy dworca i jego otoczenia. Łącznie w konkursie wpłynęły 23 prace przygotowane przez pracownie architektoniczne z Polski i zagranicy. Warto dodać, że żadna pracownia w swojej koncepcji nie zakładała pozostawienia obecnego budynku dworca i jego modernizacji. Autorem zwycięskiego projektu jest konsorcjum pracowni TOPROJEKT Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz AND STUDIO i Studio Antonini z Paryża.

fot. materiały prasowe Polskie Koleje Państwowe

Projekt nowego dworca przewiduje ułatwienia dla pieszych i rowerzystów, a także zakłada przebudowę otoczenia samego budynku. Podobny schemat zastosowano przy przebudowie dworca kolejowego Łódź Kaliska, gdzie oprócz samego budynku metamorfozę przechodzi cały teren wokół.

- Nowy dworzec, m.in. dzięki takim udogodnieniom, jak windy, schody ruchome, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, będzie obiektem w pełni dostosowanym do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdą się także nowoczesne systemy bezpieczeństwa i rozwiązania ograniczające zużycie energii. Kompleksowa inwestycja obejmuje również przebudowę ronda znajdującego się w pobliżu dworca, co umożliwi włączenie go komunikacyjnie do sieci dróg publicznych

- dodają PKP.

Na premierę i otwarcie nowego budynku stacji Częstochowa Osobowa (Główna) podróżni, także Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, muszą poczekać do połowy 2027 roku.

- PKP S.A. rozstrzygnęły postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych dworca Częstochowa Główna. Najkorzystniejszą ofertę (ok. 119 mln zł brutto) przedstawiła firma Texom Sp. z o.o. z Krakowa. Zakończenie budowy nowego dworca i udostępnienie go pasażerom planowane jest w drugiej połowie 2027 r.

- zapowiadają Polskie Koleje Państwowe.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tłumy w Muzeum Miasta Łodzi. Co to za wydarzenie? Kiedy zostanie zorganizowane następne? [ZDJĘCIA] 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze