Fatalny stan torowiska lub sieci trakcyjnej, w następstwie zawieszenie linii tramwajowych i remonty doprowadziły, że w wielu częściach Łodzi zamiast tramwajem, dojechać możemy jedynie autem lub autobusem zastępczym.
Łódzkie autobusowe linie zastępcze
Od początku roku ruch tramwajowy udało się wznowić m.in. na odcinku al. Śmigłego-Rydza od Przybyszewskiego do Dąbrowskiego, na ulicy Gdańskiej (do Legionów), na ul. Legionów (od Gdańskiej do Zachodniej i dalej pl. Wolności), na Nowomiejską i pl. Wolności oraz na Wojska Polskiego – to jeden z najbardziej wyczekiwanych powrotów ostatnich lat.
Przed nami w dalszym ciągu spora lista miejsc, które nie tylko trzeba wyremontować, ale także gruntowanie przebudować od podstaw.
Do których krańcówek wybierając komunikację miejską dojedziemy jedynie autobusem zastępczym?
Autobusowe linie zastępcze w Łodzi
Zaczynając od Z1, linia ta jest aktualnie zawieszona. Od momentu wstrzymania ruchu tramwajowego na linii 1 kursowała m.in. z krańcówki dw. Łódź Chojny do trasy W-Z i dalej ulicą Kilińskiego w śladzie tramwajowej „jedynki”. W ostatnich latach linię zawieszono, a do dworca Łódź Chojny dojeżdża linia autobusowe 59.
Autobusowa linia zastępcza Z2 uruchamiana jest zwykle w momencie tymczasowego zablokowania przejazdu przez ul. Piotrkowską – np. w czasie uroczystości pod katedrą. Na stałe nie przewiduje się jej wprowadzenia. Gdy do utrudnień w ruchu dochodzi na trasie Piotrkowska Centrum – Manufaktura tramwaje linii 2 kierowane są albo przez trasę W-Z do al. Włókniarzy, albo przez ul. Kilińskiego.
Autobusowa linia zastępcza Z3 kursuje przez cały czas, i do momentu modernizacji torowiska przy ul. Warszawskiej i dalej krańcówki Marysin, tak pozostanie.W ostatnich latach linia tramwajowa 3 była skutecznie skracana – najpierw do Skrzydlatej, następnie do ronda Powstańców 1863 r. Aktualnie tramwajową „trójką” dojedziemy jedynie do wspomnianego wcześniej ronda, a następnie chcąc dojechać do krańcówki Marysin/Warszawska musimy się przesiąść w Z3.
Aurobusowej linii zastępczej Z4 nie ma, podobnie jak Z5. W przypadku tej drugiej uruchamia się jedynie na czas krótkich utrudnień.
Na czas utrudnień związanych z remontem ulicy Wojska Polskiego kursowała linia zastępcza Z6. Łączyła ona ulicę Zachodnią przy Manufakturze z centrum handlowym na Sikawie. Jej trasa była wyjątkowo krajoznawcza, szczególnie dla wszystkich chcących zwiedzić Bałuty z każdej strony. W momencie powrotu tramwajów linii 1 i 5 na krańcówkę Doły linia została zawieszona.
Przez cały czas kursuje natomiast zastępcza linia autobusowa Z7, która kursuje częściowo na trasie starej linii tramwajowej 7. „Zet siódemka” kursuje z pl. Niepodległości na krańcówkę Widzew Augustów. Tramwajowa „siódemka” będzie mogła powrócić na swoją trasę, gdy zakończy się przebudowa ulicy Przybyszewskiego.
Autobusowa linia zastępcza Z8 uruchamiana jest, podobnie, jak Z2, w momencie utrudnień krótkotrwałych. W ostatnich miesiącach liniach uruchamiana była w momencie prac na al. Włókniarzy i kursowała od dworca Łódź Kaliska do dw. Łódź Żabieniec.
Autobusowa linia zastępcza Z9 nie kursuje, choć kiedyś uruchomiano ją na trasie pl. Wolności – Ozorków lub ze Zdrowia na pl. Hallera. Dziś jednak linia tramwajowa 9 kursuje w skrócone relacji Olechów – dw. Łódź Fabryczna, a na ulicę Konstantynowską spod dworca Fabrycznego dojedziemy linią zastępczą Z13.
Autobusowa linia zastępcza Z13 kursuje na trasie Retkinia – Dąbrowa Niższa. W ostatnich latach łączyła głównie Dąbrowę i ul. Niższą z ul. Kopcińskiego i dalej z Wydawniczą, kursowała do al. Włókniarzy, gdzie zawracała, a obecnie kursuje wydłużona do Retkini. Na „zet trzynaście” nie obyło się także bez zmiany przewoźnika – kilka miesięcy temu obsługę linii przejęło MPK Łódź wprost od lubelski BP Toura.
Ostatnią autobusową linią zastępczą jest Z54, która kursuje na trasie pl. Mikulskiego – Stoki Skalna. Linia została uruchomiona w 2022 roku w związku z remontem ulicy Pomorskiej od Arniki do Frezjowej.
Napisz komentarz
Komentarze