Nowe zwierzęta w Orientarium. To dwie samice
Do Łodzi przyjechały dwie samice: dziewięcioletnia Rosi i jej trzyletnia córka. Młodsza samiczka nie ma nadanego imienia, ale opiekunowie mówią na nią Mary. Obie panie zamieszkały w pawilonie Nocny Świat.
Rosi i Mary wcześniej mieszkały w Dierenpark Zie-ZOO w Holandii. W naturze gatunek ten występuje tylko na wyspie Luzon w Filipinach. Większość czasu wielkomyszy spędzają na drzewach, lubią się wspinać. Są dość płochliwe, ale powoli poznają nowych opiekunów i stają się coraz śmielsze.
Nowe zwierzęta w Orientarium. Lubią młode liście i owoce
Sierściogony mają długie, szorstkie futro, białe lub bladoszare z ciemnobrązowymi lub czarnymi fragmentami. Znane są także osobniki czysto białe, brunatne i szaroczarne. Ich pyszczki są tępo zakończone, mają długie, wrażliwe wibrysy i niewielkie uszy. Duże stopy są wyposażone w długie pazury, potrzebne do wspinaczki po drzewach.
Jeśli chodzi o pokarm, wielkomyszy jedzą głównie młode liście, pędy, w naturze uzupełniają dietę o owoce. W warunkach hodowlanych te ostatnie są zamieniane na warzywa.
Nowe zwierzęta w Orientarium. Jedno młode raz w roku
Sierściogony prowadzą nocny tryb życia. Informacje o rozrodzie tych gryzoni są znane głównie z niewoli. Samica rodzi jedno młode raz w roku, w dziupli drzewa lub w norze w ziemi. Maluch przywiera do sutka i w okresie karmienia jest cały czas noszony przez matkę.
Wielkomyszy nie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, choć są czynniki, które niekorzystnie wpływają na ich populację. Wśród nich wymienia się polowanie dla mięsa oraz utratę siedlisk ze względu na wylesianie.
Napisz komentarz
Komentarze