W drugiej połowie stycznia 2024 roku PKP PLK ogłosiły, że budowa tunelu kolejowego pod Łodzią wchodzi w kolejny etap.
Kiedy koniec budowy tunelu kolejowego pod Łodzią?
Główną atrakcją było przenoszenie jednej z maszyn TBM nad torami łączącymi Łódź Kaliską z Łodzią Żabieńcem. O procesie pisaliśmy na portalu TuŁódź.pl.
- Do realizacji zadania użyte zostaną specjalistyczne żurawie o udźwigu 650 ton i 550 ton. W pierwszej kolejności przeniesiony zostanie tzw. płaszcz tarczy o wadze 55 ton. W kolejnych etapach transportowane będą pozostałe części TBM. Po przerzuceniu na drugą stronę torów każda z części przejdzie szczegółową inspekcję. W ostatnim etapie elementy zostaną umieszczone w komorze startowej na ul. Żniwnej na specjalnie przygotowanej kołysce i ponownie zmontowane
- mówił o akcji Rafał Wilgusiak z biura prasowego PKP PLK S.A.
W temacie budowy tunelu kolejowego pod Łodzią możemy także mówić o kolejnym terminie ukończenia tej inwestycji. Dotychczas mówiono o końcu prac w 2024 roku i pierwszych pociągach już w 2025 roku.
Łódź: nowy termin zakończenia prac przy budowie tunelu kolejowego
Koniec prac zapowiedziano jednak na nowy termin, a tym samym na przejazd pociągiem np. z Łodzi Fabrycznej na przystanek Łódź Polesie będziemy musieli poczekać jeszcze dłużej.
- PLK SA złożyła wniosek o fazowanie projektu tj. podział inwestycji na etapy i finansowanie prac realizowanych po 2023 r. ze środków budżetu UE na lata 2021-2027. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec 2025 r. Priorytetem PLK S.A. pozostaje realizacja prac na ważnym społecznie projekcie z obecnym wykonawcą robót z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jest to projekt niezwykle skomplikowany, wykonywany pod centrum miasta i w trudnym terenie.
- dodaje.
Dla podróżnych oznacza to, że pierwszą szansę na przejazd pociągiem pod ulicą Piotrkowską w Łodzi będą mieć po 14 grudnia 2025 r. – tego dnia wejdzie w życie rozkład jazdy na okres 2025/2026 r.
Napisz komentarz
Komentarze